Friday, August 17, 2007

Ο θεοί δεν μας συμπαθούν..

Όλο το ζουμί είναι στο γκολ του 2ου λεπτού του 2ου ημιχρόνου.Άλλαξε τα πάντα,και (για μένα) έφερε τα πάνω κάτω. Στο πρώτο μισό η ομάδα ήταν τέλεια στημένη.Η αμυντική λειτουργία και η συγκέντρωση με την οποία μπήκαν οι παίκτες τις ΑΕΚ στον αγώνα "μπλόκαρε" τα Ισπανά που ανορθόδοξα προσπαθούσαν να βρούν λύση.Γιόμες,σέντρες και γενικά αντιποδόσφαιρο δεν δημιούργησαν ούτε μια καλή ευκαιρία από τον άξονα.Αν θυμάμαι καλά δεν κατάφεραν να αλλάξουν πάνω από 2 πάσες στον άξονα και προς την περιοχή της ΑΕΚ.Οι φάσεις που δημιούργησαν (καμιά 10αριά) ήταν από σέντρες από πλάγια.Όταν έχεις Δέλλα και μορέττο(4 μέτρα σύνολο)κανονικά δεν θα πρέπει να νοιάζεσαι για το παράλληλο (//) παιχνίδη του αντιπάλου.Το ότι βγήκαν από // μπαλιές 2-3 ελεύθερες κεφαλιές και 2-3 ελεύθερα φσουτ δε θα το σχολιάσω γιατί στο κάτω κάτω με τη σεβίλλη παίζεις και είσαι ΑΕΚ(μην τρελαθούμε κιόλας).

Κατά την (παρανοϊκή για πολλούς) γνώμη μου η ομάδα το είχε το ματς.Αν(τώρα θα πεις "αν η γιαγια μου...")δεν έμπαινε το γκολ στο 2ο λεπτό πιστεύω πως θα φεύγαμε τουλάχιστον με ισοπαλία.Αν η ώρα περνούσε χωρίς σκορ αυτοί που θα αγχώνονταν σίγουρα θα ήταν τα Ισπανά.Εμείς δεν είχαμε κανένα λόγω να αγχωθούμε.Δεδομένου ότι θα έβγαινε ο Ριβάλντος κατά το 70(για μένα θα έβγαινε έτσι και αλλιώς) και ότι πιθανώς δε θα γινόταν η αλλάγη του Ένσον-δε μαρκάρω-Σίλβα που αχρήστευσε τον Ενσαλίουα πιστεύω πως θα χτυπούσαμε στα ίσια το ματς.Με την αλλαγή του Ριβαλντόπουλου θα ήταν σαν να παίζαμε με 11 παίχτες ενώ όσο ήταν μέσα παίζαμε ουσιαστικά με 10.Επίσης με Ενσαλίουα στα χαφ που μάσαγε σίδερα δε νομίζω πως θα είχαν τύχη να μας απειλήσουν ουσιαστικά(παρά μόνο με σέντρες,όπως και στα πρώτα 45').

Η κάκιστη λειτουργία του κέντρου της Σεβίγια μαρτυράται και από τις αλλαγές του αντίπαλου προπονητή που άλλαξε και τους δύο κεντρικούς του χαφ στο ημίχρονο.Άρα το γκολ στο 2'(που προήλθε με γιόμα και αφού κερδίσαν και μια κόντρα) έκρινε τον αγώνα.
Αυτό έφερε την αλλαγή του Παντελή-ανεκδιήγητου-Καφέ που χάρισε και το 2ο γκολ(έτσι από μεγαλοψυχία).

Αν λοιπόν πρέπει να κρίνω την ΑΕΚ έχω να πω τα εξής:

Γενικά:
Γενικά η ομάδα μου άρεσε πολύ,έπαιξε πολύ έξυπνα και πολλοί ποδοσφαιριστές έδωσαν το 100%.

Ειδικά:

1)ΦΕΡΕΡ.Για άλλη μια φορά αποδηκνύεται ότι δεν είναι τυχαίος.Διάβασε σχεδόν τέλεια το παιχνίδη και η πρώτη αλλαγή που έκανε (και επικρίθηκε από πολλούς) είχε πολύ σωστό σκεπτικό.Και εξηγώ.Ήμαστε στο 1-0.Είναι λογικό ότι για να αντιδράσει η ομάδα πρέπει να ανέβει και να βγει μπροστά.Ο αριστερός χαφ τους είναι σφαίρας.Έχει κάνει τον Ρέμος γιογιό.Ο Ρέμος δεν τον έχει κόψει ούτε μια φορά σε όλο το ματς.Αν ο Ρέμος ανέβει,ως γνωστόν,δεν γυρίζει πίσω.Επίσης ένα άλλο σημείο είναι ότι όταν ο Σέρα βάζει τον fredoccino περιμένει να του παίξει έστω 50%(τελικά έπαιξε 0%).

2)ΡΑΜΟΣ.0(μέδεν) στο πηλίκο!

3)ΑΡΟΥΑΜΠΑΡΕΝΑ.Φταίει στο πρώτο γκολ.Πολύ κακός στο 2ο ημίχρονο.Πάντως δε βοηθήθηκε καθόλου από τον Σέζαρ.

4)ΔΕΛΛΑΣ.Αρχηγός με τα όλα του.Θύμισε Δέλλα του ΕΥRO!Πολύ καλός.

5)ΑΛΒΕΣ.Πολύ καλός.Καθάρισε πολύ πράμα.

6)ΖΗΚΟΣ.Δεν έχω την ψυχική δύναμη να κρίνω τον Άκη.Μόνο που υπάρχει στο γήπεδο εμένα μου φτάνει.

7)ΕΝΣΑΛΙΒΑ.MVP χωρίς δεύτερη σκέψη.Ήταν το πρώτο του ευρωπαϊκό ματς και έδειξε απίστευτη ωριμότητα.Α π ι σ τ ε υ τ ο ς!

8)ΣΕΖΑΡ.Απαρέδεκτος.Ο γνωστός Καίσαρας που παίζει ένα στα τρία ματς που αγωνίζεται.Το δοκάρι δεν τον εξιλεώνει,απλά δείχνει γιατί ο Φερέρ συνεχίζει να τον εμπιστεύεται.

9)ΜΑΝΤΟΥΚΑ.Ανούσιος.Προσπάθησε αλλά έμεινε εκεί.

10)ΡΙΒΑΛΝΤΟ.Ο παίχτης αν και στα χαρτιά έπαιζε εγώ δεν τον είδα!Σιγά σιγά επαληθεύεται το blog για την άποψη του για τον Ριμπο.

11)ΛΥΜΠΕΡΟΠΟΥΛΟΣ.Ένα θα πω.Λύμπεεεεε.Λύμπεεεε.Έκανε όλα όσα περιμένεις να κάνει.Ο γνωστός καλός Λύμπε